Web tasarım, kişi veya kurumların sundukları mal ve hizmetlerini internet ortamında tanıtması amacıyla tasarlanan yazılımlardır. Web tasarım nedir sorusuna ise, tasarlanan fikirlerin belli bir amaç ve ilkeler tarafından yönlendirilerek düzenlenmesidir diyebiliriz. Bu yapılan düzenlemelerin uygulamaya dönüşmesi işlemiyle aktif bir web sitesi ortaya çıkar. Böylece internet kullanıcıları arama motorlarının yardımıyla bu web sitelerine erişim sağlamaktadır. İyi bir web tasarım firması, tasarladığı yazılımla kullanıcıların siteye hızlı ve kolay bir şekilde erişmesini sağlamalıdır. Aynı zamanda web tasarımcısının ana hedefi kullanıcıların ihtiyacı olan tüm hizmetleri kolayca bulması olmalıdır.

Web tasarım oluşturulurken birçok noktanın göz önünde bulundurulması gerekir.  Peki, iyi bir Web tasarım nasıl yapılır? Bu soruyu şöyle açıklamaya çalışalım: Öncelikle bu konuda profesyonel anlamda hizmet veren web tasarım ajanslarına ulaşmanız çok önemlidir. Markanızı veya firmanızı kimlere emanet ettiğiniz, hedeflediğiniz başarıyla doğrudan ilgili olan bir konudur. Bu nedenle tercih edeceğiniz web tasarım ajansı, sizi ya başarıya taşıyacak ya da başarısızlığa sürükleyecektir. Web tasarım İstanbul firmaları arasında başarılı projelere imza atmanın verdiği haklı gururu yaşıyoruz. Yazılım konusunda nitelikli ekip arkadaşlarımız web sitelerinizi hedef kitlenize en doğru şekilde ulaştırmak için gayret etmektedir. Bu nedenle web tasarımı yaptırmak için en doğru adreslerden birinde olduğunuzu ifade etmek isteriz

Çünkü İyi görünmek önemlidir. Web siteniz potansiyel müşterilere verdiğiniz ilk izlenimdir. Çünkü müşterilerin firmanız ile ilgili fikir sahibi olmasının en büyük etkenlerinden biride iyi bir web sitesidir.  Kurumsal kimliğinizi doğru yansıtan bir web sitesi size yeni müşteriler kazandırır.

Web yazılım nasıl yapılır sorusu internet kullanıcıları tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alır. Web yazılım ile sitenizde olmasını istediğiniz tüm eklentilerin ve kontrollerin bir arada olması sağlanır. Web yazılım sayesinde gerçekleşen bu durum, kullanıcıların gördüğü ve kullanıcıların göremediği kısım olarak iki aşamaya ayrılmaktadır. Kullanıcıların görebildiği (user interface) aşamada; tarayıcılarla çağırdığı sitenin logosu, web site tasarımını ve sitedeki içeriklerin olduğu bölümdür. Kullanıcıların göremediği aşama ise, web sitesinin beyni olarak adlandırılır. Bu aşamada kullanıcıların web sitesini güvenli, rahat, kolay ve sorunsuz bir şekilde kullanılması amaçlanır. Özellikle, bankacılık, e-ticaret vb. alanların günümüzde yaygın olarak kullanılması, kullanıcı bilgilerinin güvenliği açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu amaçla farklı yazılım çeşitleri ortaya çıkmış ve hayatımıza girmiştir.

Web yazılım çeşitlerini şöyle ifade etmek gerekirse; HTML, Net, ASP, Java, PHP, Flash, Script vb. programlar birer yazılımdır. Web yazılım dilleri arasında en kolay ve basit kullanıma sahip olan yazılım türü ise HTML’dir. Bu yazılımda, site sahibi kullanıcılarının neyi göstermek istiyorsa, kullanıcılar sadece onu görebilir. Burada kullanıcıların site üzerine bir ekleme yapma şansı yoktur. Bu yazılım dilinin en önemli özelliği ise, yazı, video ve görsellerin tarayıcı tarafından doğru algılanarak sayfaların birbirine bağlanabilmesidir.

Web yazılım dilleri arasında olan NET, PHP, ASP ve diğer tüm yazılımlar, HTML yazılımı ile hazırlanmıştır. Böylece web sayfalarına farklı özellikler katma şansına sahip olunur. Örneğin; web site sahipleri, kullanıcılarından yorum almaları, görüşlerini bildirmelerini hep bu yazılım dilleri aracılığıyla gerçekleştirebilir. Aynı şekilde bankacılık işlemleri, e-ticaret alışverişleri ve diğer işlemler de yine bu yazılım dillerinin desteğiyle olmaktadır. Burada, Web tabanlı yazılım nedir ve neden önemlidir sorusu karşımıza çıkabilir. Hemen belirtelim ki, internet ortamında sürekli güncel kalmak, ileriye doğru başarılı adımlar atmak iyi bir web yazılımdan geçer. Bu nedenle rekabetin yoğun olduğu interaktif ortamda bilinirliğinizi arttırmak iyi tasarlanmış bir web tabanlı yazılımla mümkün olur.